Tolv populära joggingskor undersöktes på Sport Biomechanical Institute at the University of Essen i Tyskland.
17 manliga löpare som alla vägde 75 kilo, testade samtliga skor genom att i första hand spring på ett löpband med en hastighet av 12 kilometer i timmen.
För att testa stabiliteten i skorna fäste man ett elektroniskt mätinstrument i skons baksida och på vaden. Innan löpningen justerades den så att eventuell pronation (springa med foten lätt inåt) eller supination (springa med foten lätt utåt) neutraliserades vid mätningen.
När stötdämpningen testades fästes ett mätinstrument på vaden samtidigt som en metallplatta under skon mätte hur hårt trycket på skon var.
Utöver de två olika testerna med den avancerade laboratorieutrustningen fick samtliga löpare bedöma både passform och komfort på varje sko.
Varje år skadas runt 25 000 personer i Sverige sedan de halkat omkull på is eller snö enligt Konsumentverket. Risken för att halka ökar markant om man inte har rätt sorts skor på fötterna. Testfakta har testat 40 olika sorters skor för att avgöra vilka som håller dig på benen – och vilka du riskerar att halka med.