Odlat kött är ännu bara på forskningsstadiet, men grupper på bland annat Chalmers i Göteborg sysslar med detta, skriver de båda forskarna Stellan Welin, professor i bioteknik vid Linköpings universitet och Julie Gold, universitetslektor, Chalmers Tekniska Högskola.
Att odla kött innebär att man tar stamceller från ett djur och låter dessa växa till stora mängder celler i en bioreaktor – en behållare med kontrollerad miljö, näring och gaser. Så småningom kan cellerna och muskelfibrerna skördas.
Med odlat kött slipper man alla etikproblem som kommer med den konventionella köttindustrin, menar forskarna. Dessutom är köttet mer hälsosamt eftersom man kan få total kontroll över vilka ämnen som tillsätts odlingen.
Det största problemet med odlat kött är i stället hur man ska få med sig allmänheten och politikerna, enligt artikelförfattarna.
Bryggkaffe har onekligen en särskild plats i svenska hjärtan; puttrandet från en bryggare är nog ett av de svenskaste ljud som finns. Samtidigt har kaffet ökat rejält i prisde senaste åren. Testfakta har testat smak och akrylamidhalt på de tolv vanligaste
sorterna av bryggkaffe i butik, och hittar både toppval och bottennapp.