– Det är efter att frågan kommit i fokus som vi nu vädjar till alla våra butiker att ta ställning. Att enskilda handlare fortfarande säljer jätteräkan handlar ofta om brist på kunskap. Vi har upplevt att många är tacksamma när de nu får mer kunskap i frågan, säger Claes-Göran Sylvén, vd i ICA-handlarnas Förbund till Metro.
Jätteräkan har inte funnits i Ica:s sortiment sedan 2009. Men många handlare har köpt in produkten från annat håll. Nu sätter ICA-handlarnas Förubund ytterligare press på sina medlemmar för att en gång för alla få bort jätteräkorna.
– Butikerna bestämmer själva över sitt sortiment. Men vi vill ge säljarna mer kunskap om de alternativ som finns, och att fler vågar ta ställning i frågan, säger Sylvén.