Men trots att myndigheten anser att det handlar om ett oseriöst företag har man svårt att agera fullt ut mot det. Man har stoppat svenska tidningar från att ta in annonser från Healthzone, men på nätet och per telefon kan marknadsföringen inte stoppas. I stället har ärendet lämnats över till det estniska konsumentverket, uppger SVT.
Rabatter på 50 procent, stora prisskillnader och ett närmast oöverskådligt utbud. För den som ska köpa säng är det ofta svårt att veta vad som faktiskt skiljer en modell för 10 000 kronor från en för 50 000.
Nu inleder Testfakta en omfattande genomlysning av sängmarknaden. I initiativet Årets Säng granskas marknadens utbud i oberoende laboratorietester – med målet att ge konsumenter en tydligare bild av vilka sängar som verkligen håller måttet.