Så här fyndar du på sommarens auktion

Picknick i det gröna, folkfest och mycket spänning. En riktig bondeauktion ute i det fria är ett av sommarens stora nöjen. Antikvitetsexperten Knut Knutson ger fyndtips och varnar för fällorna.

Martin Hansson / Testfakta Publicerad: 12 Jul, 2010
Läs senare

Har du suttit hemma framför datorn och bjudit på nätauktioner i vinter? Äntligen är det dags för den äkta varan – sommarens bondeauktioner. Men går det egentligen att fynda? Både ja och nej, anser Knut Knutson, antikvitetsexpert på SVT:s Antikrundan och ägare av Uppsala Auktionskammare.

– Visst går det att hitta jättebilliga möbler och köksgeråd till sommarstugan. Eller inreda ett helt lekrum till barnen för ett par hundralappar. Men om du med fynda menar köpa billigt och sälja dyrt krävs både kunskap och lite tur, säger han.

De flesta auktioner bevakas av kunniga samlare och handlare. Antikviteter har blivit big business och många gånger har större auktionsförmedlare tagit hand om guldkornen redan innan själva auktionen går av stapeln. Det mesta som säljs är billiga prylar.

– Men det finns fortfarande riktigt genuina bondeauktioner där en hel gård eller ett dödsbo säljs ut. De är vanligast i Jämtland, Dalarna och Hälsingland. Vid sådana auktioner går det fortfarande att fynda, säger Knut Knutson.

 Då gäller det att vara väl förberedd. Gå på visningen innan och studera objekten noggrant. Glas och porslin som är naggat och skadat blir till exempel både värdelöst och oanvändbart.

– Det är lätt att bli lite för entusiastisk och övervärdera ett objekt första gången man ser det. Därför går jag alltid minst två rundor på visningen. Först går jag åt ena hållet och sedan åt det andra. Då ser man olika saker.

Tänk också på att det finns mindre seriösa auktioner som man bör akta sig för. Det kan handla om att nya saker smygs in bland de gamla.

– När du kommer hem med ditt ”antikvitetsfynd” så upptäcker du att det står ”Made in China” på undersidan. Det finns även auktionister som driver upp priset trots att du är enda budgivaren. Utroparen låtsas till exempel att det finns någon längre bak som du bjuder mot.

 Bästa sättet att ta reda på om auktionen är seriös är att fråga runt i området.

– Alla vet vilka som är seriösa och vilka som inte är det. Jag brukar även gå på annonsen. De som lovar lite för mycket är oftast mindre pålitliga.

Även om det kan vara svårt för vanliga amatörer att tjäna pengar på antikviteter så finns ett sätt, enligt Knut Knutson. Det är att intressera sig för saker som inte är på modet. På 70- och 80-talen var till exempel möbler och designprylar från 50- och 60-talen helt ute.

– De räknades som skräp och man såg ofta en grupp med teakmöbler som stod kvar osålda. Men på 90-talet började det bli sug efter dem, och i dag har de ökat flera tusen procent i värde.

Antikmodet kommer och går. Och den som har tålamod och lagringsplats kan alltså handla i dag och fynda på sikt. I så fall ska man leta saker från slutet av 1800-talet och början av 1900-talet. Serviser som Gröna Anna och Fasan, mässing från Skultuna och Gusum liksom silverbestick är mer eller mindre skrotvärde på i dag.

– Men för trettio år sedan var de jättedyra och kan säkert bli värdefulla igen. Det viktiga är att det handlar om saker som har någon form av objektiv kvalitet.

Det var så här Knut Knutson själv gjorde sitt största fynd.

– 1981 köpte jag en hel bricka med Josef Hoffman-glas signerad av Wiener Werkstätte för 300 kronor på en auktion i Kalmar. Då var ingen intresserad, i dag är varje glas värt mellan 8000 och 15000 kronor.

facebook Comments

Fler nyheter

Bästa försäkringen för din hund

Det finns betydande skillnader mellan försäkringsbolagens olika husdjursförsäkringar. Det visar Testfaktas stora jämförelse av olika hundförsäkringar. En helt vanlig hundägare kan spara tusentals kronor om året genom att välja rätt försäkringslösning.

Laboratorietest

Varma fötter med risk för överhettning

Testfaktas laboratorietest av eluppvärmda strumpor visar på stora skillnader i såväl pris som kvalitet och prestanda. Några blir till och med så varma att man riskerar att bränna sig om man inte är försiktig. Men testet visar också att det går att hitta en bra strumpa till ett rimligt pris.

Laboratorietest

Äkta honung var sockerdopad

Åtta av tio sorter kan klassas som äkta honung, med varierande kvalitet.

De två övriga lever inte upp till EU-kraven – och en av dem borde inte ens få kallas honung. Det visar Testfaktas laboratorieanalys av honung.

Laboratorietest

Mest kronljus för kronan

Den som köper ett riktigt kronljus får som regel ett högkvalitativt ljus som håller vad det lovar i form av brinntid och låga – oavsett vad det kostar. Testfaktas test visar också att det kan förekomma relativt stora variationer i brinntid i samma förpackning.

Laboratorietest

Clas Ohlson Ceramic Frying Pan

Testfakta Research har på uppdrag av Clas Ohlson AB genomfört ett laboratorietest av Clas Ohlsons non-stick-stekpanna med keramisk beläggning. Clas Ohlsons stekpanna presterar mycket bra till bra genom testets samtliga delmoment och uppfyller med råge kraven för Testfaktas kvalitetsmärkning Verified Quality & Performance.

Laboratorietest

Clas Ohlson Vinterviken - konstgjord julgran

Testfakta Research har på uppdrag av Clas Ohlson genomfört ett laboratorietest av Clas Ohlsons julgran Vinterviken. Julgranen har testats tillsammans med jämförbara julgranar från Star Trading och Jula. Clas Ohlsons julgran presterar genomgående bra i samtliga testmoment och uppfyller med god marginal kraven för Testfaktas kvalitetsmärkning Verified Quality & Performance.

Laboratorietest

Dyr airfryer ingen garanti för perfekta pommes

En airfryer i budgetklass fixar i många fall både godare pommes och är mer energisnål än en dyrare variant. Dessutom är risken att bränna sig mindre.

Laboratorietest

Vinteroveraller - priset ingen garanti för kvalitet

Vi förväntar oss att de ska hålla barnen torra och tåla rutschkanan och tuffa tag på lekplatsen. Det klarar också flera av vinter-overallerna i Testfaktas test men långt ifrån alla. Och priset är ingen garanti för kvalitet – testets dyraste overall utmärker sig negativt.

Laboratorietest

Padelbollen som håller längst

Padelbollar är en förbrukningsvara och enligt tillverkarna bör man byta ut bollarna efter två till tre matcher. Testfaktas test av tio kända varumärken visar att flera av bollarna tappar sugen långt tidigare än så, och dessutom är det stora skillnader i studs och hastighet mellan olika fabrikat.

Laboratorietest

Mio Delux Dream

Kontinentalsängen Delux Dream med bäddmadrassen Delux Sleep från möbelkedjan Mio har genomgått Testfaktas omfattande laboratorietest av sängar. Resultaten visar på goda ergonomiska egenskaper för samtliga tre kroppstyper, bra andningsförmåga och bra kvalitet och uthållighet i material och konstruktion. Kontinentalsängen Delux Dream uppfyller därigenom kraven för Testfakta Verified Quality & Comfort för såväl mindre som medelstora och större personer.

Om Testfakta

Sedan 2001 har Testfakta underlättat köpbeslut och påverkat tillverkare genom oberoende tester, guider och journalistik.

Läs mer om Testfakta.

TEMA CYKLA

Allt inför cykelsäsongen

Tester av elcyklar, cykelhjälmar, och andra cykelrelaterade produkter. Här hittar du även tips och guider.

TEMA SOVA

Allt för din nattsömn

Tester av sängar, bäddmadrasser och kuddar samt guider och artiklar om sömnrelaterade produkter.