Så här fyndar du på sommarens auktion

Picknick i det gröna, folkfest och mycket spänning. En riktig bondeauktion ute i det fria är ett av sommarens stora nöjen. Antikvitetsexperten Knut Knutson ger fyndtips och varnar för fällorna.

Martin Hansson / Testfakta Publicerad: 12 Jul, 2010
Läs senare

Har du suttit hemma framför datorn och bjudit på nätauktioner i vinter? Äntligen är det dags för den äkta varan – sommarens bondeauktioner. Men går det egentligen att fynda? Både ja och nej, anser Knut Knutson, antikvitetsexpert på SVT:s Antikrundan och ägare av Uppsala Auktionskammare.

– Visst går det att hitta jättebilliga möbler och köksgeråd till sommarstugan. Eller inreda ett helt lekrum till barnen för ett par hundralappar. Men om du med fynda menar köpa billigt och sälja dyrt krävs både kunskap och lite tur, säger han.

De flesta auktioner bevakas av kunniga samlare och handlare. Antikviteter har blivit big business och många gånger har större auktionsförmedlare tagit hand om guldkornen redan innan själva auktionen går av stapeln. Det mesta som säljs är billiga prylar.

– Men det finns fortfarande riktigt genuina bondeauktioner där en hel gård eller ett dödsbo säljs ut. De är vanligast i Jämtland, Dalarna och Hälsingland. Vid sådana auktioner går det fortfarande att fynda, säger Knut Knutson.

 Då gäller det att vara väl förberedd. Gå på visningen innan och studera objekten noggrant. Glas och porslin som är naggat och skadat blir till exempel både värdelöst och oanvändbart.

– Det är lätt att bli lite för entusiastisk och övervärdera ett objekt första gången man ser det. Därför går jag alltid minst två rundor på visningen. Först går jag åt ena hållet och sedan åt det andra. Då ser man olika saker.

Tänk också på att det finns mindre seriösa auktioner som man bör akta sig för. Det kan handla om att nya saker smygs in bland de gamla.

– När du kommer hem med ditt ”antikvitetsfynd” så upptäcker du att det står ”Made in China” på undersidan. Det finns även auktionister som driver upp priset trots att du är enda budgivaren. Utroparen låtsas till exempel att det finns någon längre bak som du bjuder mot.

 Bästa sättet att ta reda på om auktionen är seriös är att fråga runt i området.

– Alla vet vilka som är seriösa och vilka som inte är det. Jag brukar även gå på annonsen. De som lovar lite för mycket är oftast mindre pålitliga.

Även om det kan vara svårt för vanliga amatörer att tjäna pengar på antikviteter så finns ett sätt, enligt Knut Knutson. Det är att intressera sig för saker som inte är på modet. På 70- och 80-talen var till exempel möbler och designprylar från 50- och 60-talen helt ute.

– De räknades som skräp och man såg ofta en grupp med teakmöbler som stod kvar osålda. Men på 90-talet började det bli sug efter dem, och i dag har de ökat flera tusen procent i värde.

Antikmodet kommer och går. Och den som har tålamod och lagringsplats kan alltså handla i dag och fynda på sikt. I så fall ska man leta saker från slutet av 1800-talet och början av 1900-talet. Serviser som Gröna Anna och Fasan, mässing från Skultuna och Gusum liksom silverbestick är mer eller mindre skrotvärde på i dag.

– Men för trettio år sedan var de jättedyra och kan säkert bli värdefulla igen. Det viktiga är att det handlar om saker som har någon form av objektiv kvalitet.

Det var så här Knut Knutson själv gjorde sitt största fynd.

– 1981 köpte jag en hel bricka med Josef Hoffman-glas signerad av Wiener Werkstätte för 300 kronor på en auktion i Kalmar. Då var ingen intresserad, i dag är varje glas värt mellan 8000 och 15000 kronor.

Fler nyheter

Laboratorietest

Höga halter allergena konserveringsmedel i boxviner

Storsäljande vinboxar innehåller så mycket svaveldioxid att de bör undvikas av överkänsliga personer, visar Testfaktas test. En förklaring är vinernas höga sockerhalter.
– Tillsätter du socker behöver du tillsätta mer konserveringsmedel, säger vinexperten.

Experten: Supermaten gör oss inte friskare

Dyr ”superfood” från andra sidan jordklotet är oftast pengarna i sjön. Nyttig svensk vardagsmat kan vara minst lika hälsosamt, menar näringsexperten.

UPPDRAGSTEST
Laboratorietest

Skinande ren testvinnare i diskmedelstest

I årets upplaga av Testfakta Researchs diskmedelstest har nio olika produkter jämförts. I testet har laboratoriet kört drygt 600 maskiner fulla med smutsiga tallrikar, glas och bestick.
Och när allt är diskat och klart framstår ett diskmedel som en ganska klar vinnare.

Så mycket påverkar filtret kaffesmaken

”Mjukt och välbalanserat ” eller ”platt utan karaktär” men med tydlig bismak. Valet av kaffefilter betyder mer än vad man tror, visar Testfaktas test.

Testfakta uppgraderar betygskalan

Den nuvarande betygsskalan 1 till 5 räcker inte längre till. Fler testparametrar och generellt bättre produkter kräver en mer detaljerad betygsskala. Den nya skalan 1 till 10 kommer att göra det tydligare för dig som läsare.

Stort smaktest: Bästa peston utsedd

Om du vill köpa färdig pesto till pastan finns det många sorter att välja mellan. Men vilket märke smakar bäst? Testfakta lät kock- och sommelierstudenter från Grythyttan smaka sig fram till sin favorit bland nio vanliga fabrikat.

UPPDRAGSTEST
Laboratorietest

Kontinentalsängar - lagom mjuk och lagom hård för bästa vila

Det finns flera bra alternativ för den som vill köpa en säng i premiumklassen, visar Testfaktas test. Men ta god tid på dig innan du slår till – det är svårt reklamera en säng för att den ”inte är skön”.

UPPDRAGSTEST
Laboratorietest

Bästa rakhyveln för len hud

En nära och följsam rakning som inte irriterar eller skadar huden är några av de viktigaste egenskaperna för en rakhyvel. I Testfaktas omfattande laboratorietest har åtta olika hyvlar testats på 21 försökspersoner och stålets skärpa och uthållighet jämförts.

Stora skillnader mellan smoothiemaskiner

En smoothie ska vara som namnet utlovar: Len. Men det är inte alla mixers som fixar det. Testfakta har testat åtta smoothiemaskiner i olika prisklasser

UPPDRAGSTEST
Laboratorietest

Plantagen Premiumjord

Plantagens Premiumjord har genomgått Testfaktas test av odlingsjordar och fyller därigenom kraven för Testfaktas kvalitetsmärkning Verified Quality & Performance.

Så rensar du i röran – sex metoder

Är du trött på att huset svämmar över av prylar? Testfakta har tittat närmare på sex metoder för hur du rensar ditt hem. Till vår hjälp har vi tagit två riktiga ordningsexperter.

UPPDRAGSTEST
Laboratorietest

Rusta Reflekt Nyans väggfärg

Rusta Reflekt Nyans väggfärg har genomgått Testfaktas omfattande laboratorietest och uppfyller kraven för Testfaktas kvalitetsmärkning Verified Quality & Performance.

UPPDRAGSTEST
Laboratorietest

Stora skillnader mellan luftrenare i Testfaktas test

En bra luftrenare kan förbättra kvaliteten på luften avsevärt både hemma och på jobbet. Men det är stora skillnader i hur bra luftrenarna faktiskt renar luften. Det visar Testfaktas omfattande laboratorietest.

Laboratorietest

Träningsbanden fortsatt usla på kalorimätning

Inget av aktivitetsarmbanden i Testfaktas test klarar att ange rätt kaloriförbrukning. För den som vill styra sitt kaloriintag är en kvalificerad gissning bättre, menar experten.

Smarta hem-produkter inte alltid så smarta

Smarta hem-prylar säljs med löften om ett enklare liv. De är internetuppkopplade, intelligenta och ska ge oss mer tid över till annat. Men hur fungerar de i praktiken? Testfaktas reporter är inte helt övertygad.

Om Testfakta

Sedan 2001 har Testfakta underlättat köpbeslut och påverkat tillverkare genom oberoende tester, guider och journalistik.

Läs mer om Testfakta.

TEMA SOVA

Allt för din nattsömn

Tester av sängar, bäddmadrasser och kuddar samt guider och artiklar om sömnrelaterade produkter.