Första halvåret 2008 fick kronofogden in 483 521 ansökningar om betalningsföreläggande. Förra året var den siffran 606 567 och i år ligger den på 606 675, en obetydlig ökning alltså. Detta hoppas Kronofogden även ska leda till en minskning av skulderna.
– Glädjande nog har trenden börjat plana ut lite, så vi får inte riktigt lika många nya som vi tidigare har fått. Vi har en konjunkturuppgång, mot att vi tidigare haft en finanskris. Det är det vi tror är anledningen, säger Annika Stenberg, enhetschef på Kronofogden till Rapport.
Obetalda trafikförsäkringsavgifter är den absolut vanligaste anledningen till att människor hamnar i Kronofogdens register. Men även el-räkningen är en stor anledning. Över 30 000 personer i år kan inte betala sin vanliga el-räkning, en liten uppgång som troligen beror på den kalla vintern.
– Det är många gånger helt vanliga ordinära skulder som folk kommer till oss med, säger Annika Stenberg.
Testfaktas granskning av tolv olika sorters vaniljglass visar på stora skillnader i både innehåll, smak, och hur man fått till själva vaniljsmaken. Dyrast är inte alltid godast – och billigast kan vara mer luft än glass.