– De skickade papper som jag skulle fylla i, bland annat med mitt kontonummer vilket jag tyckte var konstigt, säger en av de drabbade till Kvällsposten.
Men något kreditkort har inte dykt upp. Och de närmare tusen kronor som hon betalade in för kreditkortet är borta med vinden. På danska webbforum har Kvällsposten hittat personer som väntat på sina kort i sju månader.
– De står inte under vår tillsyn. De har varken tillstånd eller är registrerade. Men i botten finns ett engelskt bolag, de är alltså inget luftbolag, säger Björn Palmgren vid finansinspektionen till Kvällsposten.
Personerna bakom mittmaster.se har efter Kvällspostens publicering använt sig av artikeln på ett något oväntat sätt. Det här kan man läsa på deras hemsida:
"Kvällsposten rekommenderar Mittmaster.se: Kvällsposten skrev 'de är alltså inget luftbolag'."