Framförallt är det köttet som blivit billigare. Ett kilo färsk kyckling kostade 47:50 kronor 1993. I dag kostar det 38:90 kronor från samma leverantör. Kilopriset på kassler har sjunkit från 114 kronor till 70:90.
Orsaken är EU-inträdet 1995, lägre matmoms, effektivare produktion och hårdare konkurrens. För svenska bönder har det dock varit svårt att hänga med i konkurrensen från andra länder. Och lågpriskriget mellan olika livsmedelsföretag har inte bara gott med sig, enligt Sören Persson, livsmedelsstrateg vid Lantbrukarnas riksförbund.
– Min uppfattning är att hela det här lågprissegmentet har lägre kvalitet, säger han till Dagens Nyheter.
Många vill maxa plutet på läpparna och då är lip plumpers ett mindre invasivt sätt än fillers. Men hur fungerar de, och kan de vara skadliga? Flera produkter innehåller också allergena ämnen utan att det redovisas på förpackningen, något som kan ge livslång kontaktallergi.