Gör världen lite bättre – gratis

Gör världen lite bättre – gratis

Shoppa och skänk samtidigt en slant till välgörenhet. Utan att betala ett öre extra. Det är tanken bakom sajten engodsak.se, vars partnerföretag ger en del av köpesumman till världsförbättring.

Martina Frisk Publicerad: 29 sep, 2008
Ta bort

Under måndagen kunde nyfikna för första gången surfa in på engodsak.se. Där kan man ladda ner programmet Aidmaker till sin dator. När man sedan näthandlar hos något av de 190 företag som är anslutna till projektet går en del av summan man köper för till välgörenhet. Kunden kan själv välja vilka organisationer hon vill stödja, ett alternativ är också att klicka i att pengarna ska fördelas jämnt mellan flera.
    Sajtens skapare, danskarna Jonathan Löw och Mads Ellegard, berättar för Dagens Nyheter att det inte är kunderna som betalar i form av ett högre pris. Företagen ska stå för notan. I utbyte får de en bättre image.
– AidMaker omvandlar shopping till makt eftersom varje onlineköp, stort eller litet, medför en donation från onlinebutiken till den organisation du väljer att stödja, säger Jonathan Löw.
    I Danmark har sajten redan funnits i ett år och hittills har fyra miljoner danska kronor donerats. Nu när sajten ska lanseras i Sverige tar grundarna hjälp av kända ambassadörer, som deckarförfattaren Camilla Läckberg och skådespelerskan Stina Ekblad.
    Programmet är endast anpassat till windows-användare.

facebook Comments

Fler nyheter

Laboratorietest

Som man bäddar får man sova

En bra bäddmadrass kan göra din säng både bättre och skönare. Men det är stora skillnader mellan olika märken, visar Testfaktas stora test av bäddmadrasser under 3000 kronor.

Laboratorietest

Premiumglas är bäst – men alla klarar kraven

Priset på glasögonglas skiljer sig rejält mellan olika tillverkare och optikerkedjor. Testfaktas stora test av glasögonglas visar att premiumglasen från tillverkarna är något bättre, framför allt när det gäller reptålighet, men inga glasögonglas är dåliga.

Laboratorietest

Bästa ljusslingan till vintermörkret

Slingor av smålampor som lyser upp trädgården eller balkongen är en upplyftande syn under vinterhalvåret och gör den mörka årstiden lite ljusare. Men vad kostar det att ha dem tända dag och natt hela vintern, och hur vet man vilka som håller år efter år och vilka som bara klarar en säsong innan de ger upp? 

Laboratorietest

Mixat resultat i blendertest

En bra blender kan vara en god hjälp i köksarbetet. De flesta av dagens blenders har tillräcklig kraft för att krossa, hacka och mixa det mesta. Men det är vissa skillnader på både prislapp och användarvänlighet, visar vårt test av blenders under 4000 kr.

Laboratorietest

Enkla sommarmaten sätts på prov

Det ska vara enkelt och gå fort att laga mat på sommaren. Testfakta har laboratorietestat tio sorters grillkorv som visar på stora skillnader i köttinnehåll. Flera av butikernas grillkorvar får också underkänt i smaktestet.

Laboratorietest

Rusta Chamonix - konstgjord julgran

Testfakta Research har på uppdrag av Rusta genomfört ett laboratorietest av Rustas julgran Chamonix. Julgranen har testats tillsammans med jämförbara julgranar från Star Trading och Jula. Rustas julgran presterar genomgående bra i samtliga testmoment och uppfyller med god marginal kraven för Testfaktas kvalitetsmärkning Verified.

Laboratorietest

Blåst av din alkomätare? Flera modeller visar helt felaktiga resultat.

Hur vet man säkert om bilen kan gå eller bör stå dagen efter? Mer än hälften av de testade alkoholmätarna är opålitliga och ger en felaktig promillehalt, något som kan vara mycket allvarligt om man litar på resultatet. Men det finns också de som visar helt korrekta värden.

Laboratorietest

Bästa valet för semestern - tufft test av resväskor

Handtag som går av och hjul som går sönder – en trasig resväska kan verkligen förstöra semesterstämningen. Testfakta har testat 9 olika modeller av mellanstora resväskor och resultatet överraskar. Bäst i test blir Rusta, som också är en av testets billigaste resväskor.

Laboratorietest

Bubblare vinner över färdig cola

Sockerfri colaläsk är den absolut vanligaste typen av läsk i Sverige, över 341 miljoner liter såldes förra året. Testfakta har genomfört ett stort smaktest av sju olika sorters färdigköpt sockerfri colaläsk och en hemmakolsyrad, och resultatet överraskade.

Laboratorietest

En pergola för alla väder

En pergola ska klara av både sol, regn, snö och vind och pryda sin plats i trädgården under många år – men alla gör det inte lika bra. I Testfaktas stenhårda laboratorietest vinner Pergolux slitagetåliga modell tack vare en stabil konstruktion.

Om Testfakta

Sedan 2001 har Testfakta underlättat köpbeslut och påverkat tillverkare genom oberoende tester, guider och journalistik.

Läs mer om Testfakta.