Testfakta lät i början av sommaren Svensk Maskinprovning testa några av de vanligaste elektriska vedklyvarna på den svenska marknaden.
Bauhaus vedklyv (42100, Herkules 50H-52cm) skulle enligt bolaget klara 4,0 tons tryckkraft.
Testet visar att klyven bara klarar 2,6 ton.
-Vi visste inte om att den gav för lite tryck förrän efter ert test. Vi drar nu in klyvarna och skickar tillbaka dem till leverantören. Sammanlagt handlar det om 80 stycken klyvar, säger Beppe Mayer som är produktchef för verktyg och maskiner vid Bauhaus.
Vad berodde felet på?
-I den sändningen som vi fått var en justerskruv i motorn felinställd med resultat att klyven gav för lågt tryck. Vi tar nu in nya klyvar med rätt tryck.
-Den som köpt en felaktig maskin kan komma in till oss och byta ut den mot en som fungerar som den ska.
Många vill maxa plutet på läpparna och då är lip plumpers ett mindre invasivt sätt än fillers. Men hur fungerar de, och kan de vara skadliga? Flera produkter innehåller också allergena ämnen utan att det redovisas på förpackningen, något som kan ge livslång kontaktallergi.