Miljömärkt tonfisk hot mot sköldpaddor

Miljömärkt tonfisk hot mot sköldpaddor

Det är inte bara delfiner som dödas i jakten på tonfisk. Även utrotningshotade hajar och sköldpaddor stryker med. Nu riktar brittiska Greenpeace kritik mot matvarukedjor i landet, men situationen ser liknande ut även i Sverige.

Redaktör: Martina Frisk Publicerad: 15 aug, 2008
Läs senare
Hotade har blivit ett nästintill stående epitet för världshaven. Och rapporter om industrifiskets problematik fortsätter att flyta upp till ytan.
    I onsdags släppte brittiska Greenpeace en rapport som riktar stark kritik mot flera brittiska matvarukedjor. Det handlar om bifångst, men inte om delfinerna, som brukar vara fallet. Den här gången rapporterar organisationen om att också hajar och sköldpaddor, ibland utrotningshotade, lockas av så kallade Fishing aggregating devices (FAD), en teknik som ofta används för att fånga tonfisk. Sedan fastnar djuren i de stora näten i området.
    I torsdags kommenterade The Guardian-krönikören Andy Tait läget så här:
”Problemet försvinner inte bara för att något är delfinvänligt, eftersom detource="teknomediaPictures" sourceid="http://www.testfakta.se/img/2008/10/16/79526.jpg"/> inte är den enda frågan som rör hållbar utveckling när det gäller tonfisk på burk. Vissa typer av tonfisksfångst leder till att tusentals hajar och sköldpaddor dödas varje år, och flera av arterna är sällsynta och utrotningshotade.”
    Men hur ser historien ut bakom de tonfisksburkar som står på de svenska butikshyllorna? Har hotade djur kommit till skada?
    Flera av burkarna pryds i dag av den lilla delfinsymbolen som ska borga för ett delfinsäkert fiske. Men det här är inget som går att lita på som konsument, menar Frode Pleym, talesman för Greenpeace, som rekommenderar att man helt undviker tonfisk.
– Dolfinsafe är egentligen ”Dolfinesafe sådär”. Det finns inget tillräckligt bra kontrollorgan i dag. Det finns en uppsjö av olika märken, problemet är att veta vilket dolfinsafe-märke du kan lita på. Och dessutom finns det ju andra hotade arter som kan ha råkat illa ut.
    Den svenska marknaden har relativt god framförhållning vad gäller hotade arter, menar Frode Pleym, men tillverkarna måste bättra sig i bifångstfrågan.
    Efter en titt i en medelstor Coopbutik hittade Testfakta en burk med ett delfinmärke (Abba) och två utan märke (Coop och X-tra). Trots att konsumenter enligt Greenpeace inte kan lita på märkningen, menar man på Coop att till och med burkar utan märke är delfinsäkra.
– Tonfisken är naturligtvis delfinsäkert fiskad. Anledningen till att vi inte har det på våra burkar, som vi köper på den nordiska marknaden, är att man där har bedömt att det är standard. Men det blir ju helt förvirrat för konsumenten, så det ska vi jobba med under hösten, säger Märit Winström, pressansvarig på Coop, som även står bakom märket X-tra.
Men kan ni även garantera ett haj- och sköldpaddssäkert fiske?
– Det vågar jag inte svara på. Rent spontant verkar det konstigt om man gör det säkert för delfiner men inte för hajarna och sköldpaddorna.
    Både Coops pressansvarig Märit Winström och Greenpeaces talesman Frode Pleym berättar om det samarbete som startats mellan Greenpeace och flera matbutiker efter att organisationen i mars rankade butikerna utifrån ett havsmiljöperspektiv. Ett av kraven är att märkningen och kontrollen av märkningen ska förbättras.
– Det är ett av de krav som vi har ställt på handeln. Innan slutet av september är det tänkt att det ska finnas en fullvärdig märkning, säger Frode Pleym.

facebook Comments

Fler nyheter

Sängmarknaden granskas på djupet – vad avgör egentligen pris, komfort och kvalitet?

Rabatter på 50 procent, stora prisskillnader och ett närmast oöverskådligt utbud. För den som ska köpa säng är det ofta svårt att veta vad som faktiskt skiljer en modell för 10 000 kronor från en för 50 000.
Nu inleder Testfakta en omfattande genomlysning av sängmarknaden. I initiativet Årets Säng granskas marknadens utbud i oberoende laboratorietester – med målet att ge konsumenter en tydligare bild av vilka sängar som verkligen håller måttet.

Laboratorietest

Slipp strykjärnet – här är steamern som fungerar bäst

Handhållna steamers marknadsförs som ett snabbt och enkelt sätt att släta ut skrynkliga kläder utan strykbräda. Testfakta har låtit ett oberoende laboratorium testa nio populära modeller för att se vilka som fungerar bäst – och vilka som riskerar att lämna blöta fläckar på plaggen.

Laboratorietest

Mixat resultat i blendertest

En bra blender kan vara en god hjälp i köksarbetet. De flesta av dagens blenders har tillräcklig kraft för att krossa, hacka och mixa det mesta. Men det är vissa skillnader på både prislapp och användarvänlighet, visar vårt test av blenders under 4000 kr.

Laboratorietest

Ketchupen klarar mögelgranskningen - men smakskillnaderna är stora

Ketchup är vardagsmat i de flesta svenska hem, men i kölvattnet av larmen om mögelgifter i tomatpuré har frågan fått ny aktualitet: hur ser det egentligen ut i vår ketchup? Testfakta har låtit analysera tolv populära märken i laboratorium och samtidigt genomfört ett omfattande smaktest. 

Laboratorietest

Överlägsen vinnare i stort test av flyttkartonger

Läge att flytta, eller bara dags att rensa i röran? Testfaktas test av flyttkartonger vägleder dig till det bästa valet som står pall för både lyft och stapling. Två kartonger fick godkänt, resten klarade inte att uppfylla alla kraven. 

Laboratorietest

Greppvänliga sulor minskar halkolyckor

Varje år skadas runt 25 000 personer i Sverige sedan de halkat omkull på is eller snö enligt Konsumentverket. Risken för att halka ökar markant om man inte har rätt sorts skor på fötterna. Testfakta har testat 40 olika sorters skor för att avgöra vilka som håller dig på benen – och vilka du riskerar att halka med. 

Laboratorietest

Otillåtna pesticidhalter i färska örter – flera dillsorter borde inte säljas i butik

Testfaktas stora laboratoriegranskning av färska örter visar att flera av dem innehåller det förbjudna bekämpningsmedlet DDT och otillåtet höga halter av svamppesticiden penkonazol.

Laboratorietest

Stor skillnad på smak och pris mellan olika kaffesorter

Bryggkaffe har onekligen en särskild plats i svenska hjärtan; puttrandet från en bryggare är nog ett av de svenskaste ljud som finns. Samtidigt har kaffet ökat rejält i prisde senaste åren. Testfakta har testat smak och akrylamidhalt på de tolv vanligaste 
sorterna av bryggkaffe i butik, och hittar både toppval och bottennapp. 

Laboratorietest

Test av Clas Ohlsons noppborttagare

På uppdrag av Testfakta har det ackrediterade laboratoriet Weber & Leucht GmbH i Fulda, Tyskland, genomfört ett omfattande prestanda- och kvalitetstest av Clas Ohlsons noppborttagare (artikelnummer 44-6180). Testet omfattar mekanisk prestanda, ergonomi, säkerhet och användarvänlighet och bygger på etablerade och standardiserade testmetoder för textila produkter.

Viktigt med rätt säng för god sömn

Fast eller mjuk, skum eller spiralfjädrar, zonindelad eller inte? Många begrepp och ett gigantiskt utbud gör det svårt att hitta rätt i sängdjungeln. Testfakta och ergonomiexpert Dr Florian Heidinger reder ut begreppen.

Om Testfakta

Sedan 2001 har Testfakta underlättat köpbeslut och påverkat tillverkare genom oberoende tester, guider och journalistik.

Läs mer om Testfakta.