Förtydligande angående analys av grönt te

Förtydligande angående analys av grönt te

Testfakta Publicerad: 9 nov, 2009
Läs senare

Eurofins analys, på uppdrag av Testfakta, visade att Kung Markattas ekologiska gröna te innehöll det förbjudna bekämpningsmedlet azinfos-metyl. Kung Markatta svarade med att låta analysera egna prover av sitt gröna te. Analysen utfördes av samma laboratorium som Testfakta anlitat för sin analys och visar denna gång inte på någon förekomst av ämnet azinfos-metyl.

Kung Markatta har efter sin egen analys gått ut med ett pressmeddelande där man säger att den analys Testfaktas publicerade är fel eftersom den bygger på en felaktig metod. Med anledning av detta känner vi oss manade att göra några förtydliganden.

1.    Det råder inga tvivel om att det Eurofins första analys visade på förekomst av azinfos-metyl i Kung Markattas gröna te.

2.    Om laboratoriet ansett att det fanns en osäkerhet kring något analysresultat så hade dessa analyserats på nytt. Det har inträffat vid flera tillfällen att de preliminära resultaten för Testfaktas uppdrag bromsats (rödmarkerats) i väntan på en andra analys.

3.    Testfakta är inget analysföretag, utan en nyhetsbyrå. Vi anlitar ackrediterade analysföretag – i det här fallet Eurofins för att genomföra olika typer av analyser.

4.    Tolkningar och bedömningar av analysresultat görs i samråd med laboratoriet eller specialister inom det aktuella området.

5.    Testfakta bestämmer inte hur en analys skall genomföras. Testfakta ger i uppdrag åt ett laboratorium att genomföra en analys med syfte att påvisa eller mäta förekomsten av olika ämnen.

Då återstår frågan varför inga spår av samma ämne upptäcktes i de prover som skickats in av Kung Markatta. Enligt Torbjörn Synnerdahl på Eurofins betyder inte detta att det första provet var fel.
– Nej, den första analysen visar på azinfos-metyl. Det är glasklart, säger han.

Hur kan då en förpackning innehålla bekämpningsmedel och en annan inte, trots att de kommer från samma parti?
– Ett parti av ett visst livsmedel behöver inte ha samma ursprung. Ett parti kan definieras när det packas. Ett parti druvor kan till exempel innehålla druvor från en stor mängd små odlare. Det finns alltid en variation inom ett parti vilket kan förklara resultatet, säger Torbjörn Synnerdahl.

Det är kanske ren otur att just Testfaktas prov råkade visa på förekomsten av azinfos-metyl, när Kung Markattas egen utökade analys inte visade på detta. Men faktum kvarstår att i det av Testfakta inskickade paketet av Kung Markattas gröna te påvisades förekomsten av azinfos-metyl.

facebook Comments

Fler nyheter

Laboratorietest

Bästa valet för semestern - tufft test av resväskor

Handtag som går av och hjul som går sönder – en trasig resväska kan verkligen förstöra semesterstämningen. Testfakta har testat 9 olika modeller av mellanstora resväskor och resultatet överraskar. Bäst i test blir Rusta, som också är en av testets billigaste resväskor.

Laboratorietest

Bubblare vinner över färdig cola

Sockerfri colaläsk är den absolut vanligaste typen av läsk i Sverige, över 341 miljoner liter såldes förra året. Testfakta har genomfört ett stort smaktest av sju olika sorters färdigköpt sockerfri colaläsk och en hemmakolsyrad, och resultatet överraskade.

Laboratorietest

En pergola för alla väder

En pergola ska klara av både sol, regn, snö och vind och pryda sin plats i trädgården under många år – men alla gör det inte lika bra. I Testfaktas stenhårda laboratorietest vinner Pergolux slitagetåliga modell tack vare en stabil konstruktion.

Laboratorietest

Dyrt plut för fyllig trut – med vissa risker

Många vill maxa plutet på läpparna och då är lip plumpers ett mindre invasivt sätt än fillers. Men hur fungerar de, och kan de vara skadliga? Flera produkter innehåller också allergena ämnen utan att det redovisas på förpackningen, något som kan ge livslång kontaktallergi.

Laboratorietest

Vassast i trädgården - 8 sekatörer i test

Oavsett om du är proffs i parken eller hobbyodlare hemma så är sekatören ett av trädgårdens viktigaste verktyg. Men kvalitetsverktyg kostar ofta en hel del, och de bästa sekatörerna ligger högre i pris än genomsnittet. Vinnaren i Testfaktas laboratorietest av sekatörer blir Fiskars som har utmärkt skärprestanda och är mycket ergonomisk för många timmar i trädgårdslandet.

Allergena parfymämnen

Parfymämnen är bland de vanligaste orsakerna till kontaktallergi. EU har identifierat 26 allergena parfymämnen som måste anges i kosmetiska produkter om de förekommer över viss halt.

Laboratorietest

Så många lingon är det i burken

Rårörda lingon är precis vad namnet antyder – färska lingon som varsamt blandats med socker, utan tillsatser och utan uppvärmning. Men hur står sig butikernas burkar mot den traditionella metoden? Är det verkligen rårörda lingon, eller snarare vanlig sylt? Testfaktas test avslöjar stora skillnader mellan olika fabrikat
Laboratorietest

Te i påse – stora skillnader i kvalitet och pris

Svart te har högre koffeinhalt än många andra teer, och den uppiggande effekten är en av anledningarna till att det gör sig extra bra på morgonen. Men se till att välja rätt – det är stor skillnad på både smak och kvalitet, och priset varierar enormt.

Laboratorietest

Bästa bindan innehåller också mycket förnybart material

Tunn, torr och läckagefri ­är målet när tillverkarna utvecklar bindor. Men det är stora skillnader i prestanda mellan olika fabrikat visar Testfaktas stora laboratorietest av sanitetsbindor på den svenska marknaden. Flera av bindorna innehåller också stora mängder fossilbaserat material, trots att alternativ finns.

Håll dig på fötterna i vinter

När trottoarer och vägbanor täcks av hård snö och is ökar risken markant för att ramla olyckligt och skada sig. Med halkskydd på skorna i form av broddar minskar risken för att falla på en isfläck. Vi testar åtta broddar för användning i stadsmiljö och korar en vinnare som ger bäst fäste i is och snö.

Om Testfakta

Sedan 2001 har Testfakta underlättat köpbeslut och påverkat tillverkare genom oberoende tester, guider och journalistik.

Läs mer om Testfakta.