Rapporten innehåller olika förslag på hur reglerna för läkemedelstillverkning kan skärpas. Det skulle bland annat innebära att alla tillverkare – även utanför EU – måste följa reglerna om produkterna säljs inom EU.
– Vi använder läkemedel för att lindra och bota människor och djur, och då är det paradoxalt att själva tillverkningen kraftigt bidrar till ökande hot mot vår hälsa, säger Läkemedelsverkets miljöchef Charlotte Unger i ett pressmeddande.
Handhållna steamers marknadsförs som ett snabbt och enkelt sätt att släta ut skrynkliga kläder utan strykbräda. Testfakta har låtit ett oberoende laboratorium testa nio populära modeller för att se vilka som fungerar bäst – och vilka som riskerar att lämna blöta fläckar på plaggen.