Den redan försenade vaccineringen med HPV-vaccin skulle starta i oktober med läkemedlet Gardasil. Företrädare för konkurrenten Glaxo Smith Kline meddelar dock på Dagens Nyheters debattsida på torsdagen att de tänker överklaga beslutet. De hävdar att deras läkemedel Cervarix ger ett bättre skydd än Gardasil.
Rabatter på 50 procent, stora prisskillnader och ett närmast oöverskådligt utbud. För den som ska köpa säng är det ofta svårt att veta vad som faktiskt skiljer en modell för 10 000 kronor från en för 50 000.
Nu inleder Testfakta en omfattande genomlysning av sängmarknaden. I initiativet Årets Säng granskas marknadens utbud i oberoende laboratorietester – med målet att ge konsumenter en tydligare bild av vilka sängar som verkligen håller måttet.