Konsumentverket har den senaste tiden fått in en rad anmälningar från personer som blivit uppringda av bedrägliga pensionsrådgivare. Konsumenterna har tackat ja till att få information via posten, men med informationen kom också en faktura. I flera fall har konsumenterna även bundits till långa avtal. Detta, menar anmälarna, hade inte framgått under samtalet.
Konsumentverket uppmanar nu konsumenter att vara uppmärksamma på dessa samtal. På Konsumentverket.se finns information och råd om telefonbedragarna, samt information om vad man som konsument ska tänka på, och vilka rättigheter man har.
Kalsonger som tappar formen och blir noppiga efter några tvättar gör ingen glad. Testfaktas stora laboratorietest av boxerbriefs i bomull visar att skillnaderna i kvalitet är stora. Jack & Jones, Calvin Klein och Calida klarade tvätt, torktumling och töjning bäst – medan Björn Borg och Uniqlo tappade formen.