Sajter som säljer mobiltjänster granskas

Sajter som säljer mobiltjänster granskas

Många har känt sig lurade av mobiltjänsteföretag som säljer exempelvis ringsignaler. Sedan EU:s konsumentmyndigheter tagit till kraftåtgärder har det blivit bättre. Samtidigt växer branschen lavinartat och är svår att kontrollera.

Martin Hansson Publicerad: 19 nov, 2009
Läs senare

Konsumentmyndigheterna runtom i Europa har tagit emot tusentals klagomål från konsumenter som känt sig lurade när de köpt mobiltjänster. Ofta handlar det om att man trott sig köpa en ringsignal till mobilen och att det i stället visat sig vara ett abonnemang. Och notan på telefonräkningen kan sluta på flera hundra kronor i månaden. Efter en 18 månader lång kraftåtgärd mot den här typen av sajter har det blivit bättre.


– De sajter vi granskat har blivit tydligare på att tala om vad som är ett direkt köp och vad som är ett abonnemang, säger Marek Andersson, jurist på Konsumentverket.  



Av 301 undersökta webbplatser har 52 procent korrigerat sin information och 17 procent stängt ned. Samtidigt är branschen svår att kontrollera. Trots åtgärderna har Konsumentverket hittills i år tagit emot 336 klagomål och då handlar det bara om sms-tjänster.


– Vi har gått på stora aktörer som Jamba, Aspiro och Mobile och där har det blivit bättre. Men det här är en väldigt lukrativ bransch som omsätter miljarder kronor årligen i respektive land. Och nya aktörer poppar upp hela tiden, säger Marek Andersson.



Konsumentverket har även satt tryck på teleoperatörerna. Man menar att mobilen enligt lag ska hanteras på samma sätt som ett kreditkort, och att mobiloperatörerna måste ta ett större ansvar för vad de förmedlar.


– Kunder kan vända sig direkt till mobiloperatörerna när de känner sig lurade. En sådan här typ av framställan har dock inte prövats i domstol ännu, säger Marek Andersson.

facebook Comments

Fler nyheter

Laboratorietest

Som man bäddar får man sova

En bra bäddmadrass kan göra din säng både bättre och skönare. Men det är stora skillnader mellan olika märken, visar Testfaktas stora test av bäddmadrasser under 3000 kronor.

Laboratorietest

Premiumglas är bäst – men alla klarar kraven

Priset på glasögonglas skiljer sig rejält mellan olika tillverkare och optikerkedjor. Testfaktas stora test av glasögonglas visar att premiumglasen från tillverkarna är något bättre, framför allt när det gäller reptålighet, men inga glasögonglas är dåliga.

Laboratorietest

Bästa ljusslingan till vintermörkret

Slingor av smålampor som lyser upp trädgården eller balkongen är en upplyftande syn under vinterhalvåret och gör den mörka årstiden lite ljusare. Men vad kostar det att ha dem tända dag och natt hela vintern, och hur vet man vilka som håller år efter år och vilka som bara klarar en säsong innan de ger upp? 

Laboratorietest

Mixat resultat i blendertest

En bra blender kan vara en god hjälp i köksarbetet. De flesta av dagens blenders har tillräcklig kraft för att krossa, hacka och mixa det mesta. Men det är vissa skillnader på både prislapp och användarvänlighet, visar vårt test av blenders under 4000 kr.

Laboratorietest

Enkla sommarmaten sätts på prov

Det ska vara enkelt och gå fort att laga mat på sommaren. Testfakta har laboratorietestat tio sorters grillkorv som visar på stora skillnader i köttinnehåll. Flera av butikernas grillkorvar får också underkänt i smaktestet.

Laboratorietest

Rusta Chamonix - konstgjord julgran

Testfakta Research har på uppdrag av Rusta genomfört ett laboratorietest av Rustas julgran Chamonix. Julgranen har testats tillsammans med jämförbara julgranar från Star Trading och Jula. Rustas julgran presterar genomgående bra i samtliga testmoment och uppfyller med god marginal kraven för Testfaktas kvalitetsmärkning Verified.

Laboratorietest

Blåst av din alkomätare? Flera modeller visar helt felaktiga resultat.

Hur vet man säkert om bilen kan gå eller bör stå dagen efter? Mer än hälften av de testade alkoholmätarna är opålitliga och ger en felaktig promillehalt, något som kan vara mycket allvarligt om man litar på resultatet. Men det finns också de som visar helt korrekta värden.

Laboratorietest

Bästa valet för semestern - tufft test av resväskor

Handtag som går av och hjul som går sönder – en trasig resväska kan verkligen förstöra semesterstämningen. Testfakta har testat 9 olika modeller av mellanstora resväskor och resultatet överraskar. Bäst i test blir Rusta, som också är en av testets billigaste resväskor.

Laboratorietest

Bubblare vinner över färdig cola

Sockerfri colaläsk är den absolut vanligaste typen av läsk i Sverige, över 341 miljoner liter såldes förra året. Testfakta har genomfört ett stort smaktest av sju olika sorters färdigköpt sockerfri colaläsk och en hemmakolsyrad, och resultatet överraskade.

Laboratorietest

En pergola för alla väder

En pergola ska klara av både sol, regn, snö och vind och pryda sin plats i trädgården under många år – men alla gör det inte lika bra. I Testfaktas stenhårda laboratorietest vinner Pergolux slitagetåliga modell tack vare en stabil konstruktion.

Om Testfakta

Sedan 2001 har Testfakta underlättat köpbeslut och påverkat tillverkare genom oberoende tester, guider och journalistik.

Läs mer om Testfakta.