För ett år sedan stämde Konsumentombudsmannen, KO, researrangören Apollo i Marknadsdomstolen. Orsaken var att Apollos kunder inte får någon ersättning om tidpunkten för resan ändrats efter att den bokats. Det enda kunderna får är pengarna tillbaka för den betalda resan. Men man erbjuds varken skadestånd eller ersättningsresa.
? Enligt paketreselagen har du rätt till ersättning för utlägg du gjort. Det kan till exempel handla om resor till och från flygplatsen, men även semester som du tagit ut och inte kan ändra på, säger Jessie Cargill-Ek, jurist på Konsumentverket.
KO ansåg också att det är oskäligt att Apollos kunder endast har fyra dagars betänketid för att bestämma sig om man vill ställa in en ändrad resa eller inte.
Marknadsdomstolen går helt på KO:s linje och Apollo måste nu ändra i sina avtalsvillkor. Annars riskerar researrangören ett vite på en miljon kronor.
Många tar för givet att det är en ren och naturlig produkt när det står honung på burken. Men Testfaktas DNA-analyser visar att en stor del av den honung som säljs i svenska butiker är utspädd, manipulerad eller så hårt processad att den inte längre kan betraktas som äkta.