Holländskt sms-företag lurar barn

Holländskt sms-företag lurar barn

De utlovar gratis ringsignaler och spel. Men i stället får kunden betala 15 kronor per sms och ingår helt ovetandes ett mobilavtal. Nu rasar anmälningarna mot sms-företaget Wixawin in till Konsumentverket.

Redaktör: Mattias Boström Publicerad: 13 jan, 2009
Läs senare
Det holländska företaget Wixawins erbjudanden riktas i huvudsak till barn. Med reklam på sajter som Hamsterpaj lockar man med gratis ringsignaler och spel, skriver Nyhetskanalen. Elvaåriga Annemo Ericson uppmanades att registrera sitt mobilnummer för att kunna erhålla en nedladdningskod. Men några ringsignaler kom inte. I stället fick Annemo Ericson en rad sms-frågor, som kostade 15 kronor styck att svara på. Dagen efter var hennes 150 kronor på kortet slut.
– Jag trodde hon gått in och köpt någonting utan att jag visste om det, men sen när jag tittade på det och pratade med henne så insåg jag att hon blivit lurad. Jag tycker det är så oförskämt, det är så fult gjort, säger mamma Petra Ericson till Nyhetskanalen.
Dessutom hade Annemo Ericson helt ovetandes startat ett sms-abonnemag hos det holländska företaget. Och det var inte helt lätt att via telefon avsluta det. Men hon är inte ensam om att ha drabbats av Wixawin. Hela 71 anmälningar mot Wixawin har lämnats in till Konsumentverket, och 32 mot det liknande företaget Celldorado.
– Deras marknadsföring är vilseledande, eftersom det inte tydligt framgår att det är en prenumerationstjänst. Vi har också kommit fram till att det finns oklarheter kring avtalsbindning, vissa konsumenter hävdar att de aldrig varit i kontakt med företaget innan det första sms:et kom. Många unga har drabbats utan att det tagits in något samtycke från föräldrarna, säger Cecilia Norlander, Konsumentverket till Nyhetskanalen.

facebook Comments

Fler nyheter

Sängmarknaden granskas på djupet – vad avgör egentligen pris, komfort och kvalitet?

Rabatter på 50 procent, stora prisskillnader och ett närmast oöverskådligt utbud. För den som ska köpa säng är det ofta svårt att veta vad som faktiskt skiljer en modell för 10 000 kronor från en för 50 000.
Nu inleder Testfakta en omfattande genomlysning av sängmarknaden. I initiativet Årets Säng granskas marknadens utbud i oberoende laboratorietester – med målet att ge konsumenter en tydligare bild av vilka sängar som verkligen håller måttet.

Laboratorietest

Slipp strykjärnet – här är steamern som fungerar bäst

Handhållna steamers marknadsförs som ett snabbt och enkelt sätt att släta ut skrynkliga kläder utan strykbräda. Testfakta har låtit ett oberoende laboratorium testa nio populära modeller för att se vilka som fungerar bäst – och vilka som riskerar att lämna blöta fläckar på plaggen.

Laboratorietest

Mixat resultat i blendertest

En bra blender kan vara en god hjälp i köksarbetet. De flesta av dagens blenders har tillräcklig kraft för att krossa, hacka och mixa det mesta. Men det är vissa skillnader på både prislapp och användarvänlighet, visar vårt test av blenders under 4000 kr.

Laboratorietest

Ketchupen klarar mögelgranskningen - men smakskillnaderna är stora

Ketchup är vardagsmat i de flesta svenska hem, men i kölvattnet av larmen om mögelgifter i tomatpuré har frågan fått ny aktualitet: hur ser det egentligen ut i vår ketchup? Testfakta har låtit analysera tolv populära märken i laboratorium och samtidigt genomfört ett omfattande smaktest. 

Laboratorietest

Överlägsen vinnare i stort test av flyttkartonger

Läge att flytta, eller bara dags att rensa i röran? Testfaktas test av flyttkartonger vägleder dig till det bästa valet som står pall för både lyft och stapling. Två kartonger fick godkänt, resten klarade inte att uppfylla alla kraven. 

Laboratorietest

Greppvänliga sulor minskar halkolyckor

Varje år skadas runt 25 000 personer i Sverige sedan de halkat omkull på is eller snö enligt Konsumentverket. Risken för att halka ökar markant om man inte har rätt sorts skor på fötterna. Testfakta har testat 40 olika sorters skor för att avgöra vilka som håller dig på benen – och vilka du riskerar att halka med. 

Laboratorietest

Otillåtna pesticidhalter i färska örter – flera dillsorter borde inte säljas i butik

Testfaktas stora laboratoriegranskning av färska örter visar att flera av dem innehåller det förbjudna bekämpningsmedlet DDT och otillåtet höga halter av svamppesticiden penkonazol.

Laboratorietest

Stor skillnad på smak och pris mellan olika kaffesorter

Bryggkaffe har onekligen en särskild plats i svenska hjärtan; puttrandet från en bryggare är nog ett av de svenskaste ljud som finns. Samtidigt har kaffet ökat rejält i prisde senaste åren. Testfakta har testat smak och akrylamidhalt på de tolv vanligaste 
sorterna av bryggkaffe i butik, och hittar både toppval och bottennapp. 

Laboratorietest

Test av Clas Ohlsons noppborttagare

På uppdrag av Testfakta har det ackrediterade laboratoriet Weber & Leucht GmbH i Fulda, Tyskland, genomfört ett omfattande prestanda- och kvalitetstest av Clas Ohlsons noppborttagare (artikelnummer 44-6180). Testet omfattar mekanisk prestanda, ergonomi, säkerhet och användarvänlighet och bygger på etablerade och standardiserade testmetoder för textila produkter.

Viktigt med rätt säng för god sömn

Fast eller mjuk, skum eller spiralfjädrar, zonindelad eller inte? Många begrepp och ett gigantiskt utbud gör det svårt att hitta rätt i sängdjungeln. Testfakta och ergonomiexpert Dr Florian Heidinger reder ut begreppen.

Om Testfakta

Sedan 2001 har Testfakta underlättat köpbeslut och påverkat tillverkare genom oberoende tester, guider och journalistik.

Läs mer om Testfakta.