Enligt Peeter Pütsep, vd för Svensk fastighetsförmedling, har bostadsmarknaden under årets första sex månader återhämtat en stor del av höstens prisnedgångar.
Trots nedgången i juni har bostadsrättspriserna stigit med 3 procent och villapriserna med 1 procent sedan april.
Bland storstäderna var det bostadsrättspriserna i Malmö som sjönk mest under juni, med hela 4 procent. Däremot var Malmö den enda av storstäderna där villapriserna steg, med 1 procent.
Varje år skadas runt 25 000 personer i Sverige sedan de halkat omkull på is eller snö enligt Konsumentverket. Risken för att halka ökar markant om man inte har rätt sorts skor på fötterna. Testfakta har testat 40 olika sorters skor för att avgöra vilka som håller dig på benen – och vilka du riskerar att halka med.