Halten transfett i margarin ligger i dag på mindre än en procent.
- Det är mycket positivt att tillverkarna lyssnat på konsumenterna och Livsmedelsverket och sänkt halterna av transfett i sina produkter, säger Anna Karin Lindroos på Livsmedelsverket i ett pressmeddelande.
Myndigheten har undersökt fettsyror i fem bordsmargariner, en matfettsblandning, fem hushållsmargariner och tio industrimargariner under 2009 och 2010. Resultaten visar att halten transfettsyror ligger under en procent i alla matfettet utom de som innehåller mjölkfett. I blandningar med mjölkfett finns naturliga transfettsyror och här ligger halten på två och en halv procent.
Tio år efter Testfaktas förra stora test av 8 sorters tonfisk på burk ser resultatet något bättre ut. Men en del gamla problem finns kvar. Det hormonstörande ämnet bisfenol A hittades i samtliga elva testade produkter och flera produkter brister i hållbarhetsinformationen och miljömärkningar ger inte alltid hela svaret på hållbart fiske. Och när burken väl öppnas – är det fasta, fina rosa tonfiskbitar i, eller mest en gråaktig massa?