Tele 2 dras inför marknadsdomstolen

Tele 2 dras inför marknadsdomstolen

En obetald ringsignal och Tele 2 stänger av ditt mobilabonnemang trots att tjänsten är köpt av ett annat företag. Detta tycker Konsumentombudsmannen, KO, är olagligt och vill att marknadsdomstolen förbjuder Tele2:s avtalsvillkor.

Martin Hansson
Redaktör: Martin Hansson Publicerad: 25 feb, 2011
Läs senare

När en Tele2-kund köper en ringsignal, ett spel eller annan tjänst till sin telefon betalar man till Tele 2 som därefter förmedlar betalningen vidare. Själva betalningskravet kommer från ett annat företag men Tele2 ställer krav på kunden på samma sätt som om det var Tele2:s krav.

Om kunden har klagomål på tjänsten hänvisar telefonbolaget däremot kunden vidare till tjänsteföretaget som ofta befinner sig utomlands och är svårt att få tag i.

Enligt KO bedriver Tele 2 inkassoverksamhet vilket är straffbart om man saknar tillstånd. Dessutom strider det mot god inkassoed att inte ta emot klagomål.

KO har utan att lyckats försökt få Tele2 att frivilligt upphöra med avtalsvillkoret. Därför drar man nu bolaget inför marknadsdomstolen.
– Det är märkligt att en av de största aktörerna på marknaden vägrar att ändra ett avtalsvillkor som så uppenbart bryter mot både lagstiftning och Marknadsdomstolens praxis, säger Agneta Broberg, ställföreträdande Konsumentombudsman.

facebook Comments

Fler nyheter

Laboratorietest

Jordnötterna vinner på sin knaprighet | Laboratorietest Jordnötter (2026)

Knapriga, milda, beska eller rent av härskna – skillnaderna är stora mellan butikshyllans rostade och saltade jordnötter. På Restaurang- och hotellhögskolan i Grythyttan har man knaprat sig igenom 12 olika sorters jordnötter, och kan kora en tydlig vinnare. Ett omtest gav också lugnande besked kring ett tidigare mögellarm. 

Laboratorietest

Billigaste flaskan ger dyraste disken | Laboratorietest Handdiskmedel (2026)

Allt från femtio till fyrahundra diskade tallrikar. Testfaktas laboratorietest av tio miljömärkta handdiskmedel visar stora skillnader i både diskeffekt och dryghet. Yes Max Power är klart bäst i testet (9,4/10), medan det billigaste diskmedlet per liter blir dyrast per diskad tallrik. 

Lidl först med att Testfakta-verifiera hela sitt frukt- och gröntsortiment

Lidl blir först ut bland de svenska dagligvarukedjorna att låta hela sitt sortiment av frukt och grönsaker omfattas av Testfaktas nya verifieringssystem. Genom återkommande oberoende laboratorieanalyser ska förekomsten av rester av växtskyddsmedel kontrolleras och följas upp.

Laboratorietest

Stor skillnad på hur jämnt riskokarna kokar | Laboratorietest (2026)

Alla riskokare i Testfaktas test klarar sin viktigaste uppgift: att koka ris. Men hur jämnt riset tillagas skiljer sig betydligt mellan modellerna. Medan de bästa ger jämnt tillagat ris genom hela grytan kan andra lämna både överkokta och underkokta partier i samma omgång. 

Laboratorietest

Optoco Clario glasögonlinser

Testfakta Research har på uppdrag av Optoco AB låtit ett oberoende laboratorium testa de progressiva glasögonlinserna Optoco Clario. Resultaten visar att Optoco Clario presterar i nivå med flera etablerade premiumlinser och uppfyller Testfaktas kriterier för Verified Quality & Performance.

Laboratorietest

Mer än hälften luft – stora skillnader i vaniljglassen | Laboratorietest vaniljglass (2026)

Testfaktas granskning av tolv olika sorters vaniljglass visar på stora skillnader i både innehåll, smak, och hur man fått till själva vaniljsmaken. Dyrast är inte alltid godast – och billigast kan vara mer luft än glass.

Testfakta varnar: Mögelgift i Eldorados jordnötter – Axfood stoppar försäljningen

Tester visar att Eldorados rostade och saltade jordnötter innehåller kraftigt förhöjda halter av mögelgiftet aflatoxin. I Testfaktas laboratorieanalys låg halten av aflatoxin B1 mer än sju gånger över EU:s lagstadgade gränsvärde. Axfood uppger nu att försäljningen av den aktuella batchen stoppas.

Laboratorietest

Automatiska slangvindor i hårt test – med brandkåren som draghjälp | Laboratorietest slangvindor(2026)

En automatisk slangvinda ska göra bevattningen enklare: slangen ska vara lätt att dra ut och släppa in, och tåla både upprepad användning och gassande sol. Testfaktas test av nio väggmonterade slangvindor visar att de flesta fungerar bra i vardagen, men också att det finns skillnader när det gäller vattenflöde, montering och hållbarhet.

Laboratorietest

Skaljackor synas i sömmarna | Laboratorietest (2026)

Går det att hitta en skaljacka som både skyddar mot regn och vind – och som andas? Testfakta har testat 9 skaljackor för vandring, skidåkning och ett aktivt vardagsbruk och kan kora en tydlig vinnare och flera mycket bra jackor. Men också många jackor som inte håller måttet, speciellt när det gäller andningsförmågan och regntäta sömmar. 

Laboratorietest

Honungsfusket i svenska butiker

Många tar för givet att det är en ren och naturlig produkt när det står honung på burken. Men Testfaktas DNA-analyser visar att en stor del av den honung som säljs i svenska butiker är utspädd, manipulerad eller så hårt processad att den inte längre kan betraktas som äkta.

Om Testfakta

Sedan 2001 har Testfakta underlättat köpbeslut och påverkat tillverkare genom oberoende tester, guider och journalistik.

Läs mer om Testfakta.