E-handeln ökar i alla EU-länder. Däremot handlas det inte mer mellan länderna i dag än det gjorde för tre år sedan, visar en rapport beställd av EU-kommissionen.
Trots att förtroendet bland konsumenterna har ökat för handel från utlandet verkar inte näthandlarna ge dem denna möjlighet. Endast 21 procent av alla handlare säljer i dag till konsumenter utanför det egna landet vilket är 8 procent färre än 2006.
Nära hälften av de handlare som i dag inte säljer till utländska konsumenter säger sig dock vara intresserade om reglerna för näthandel harmoniseras inom EU.
Knapriga, milda, beska eller rent av härskna – skillnaderna är stora mellan butikshyllans rostade och saltade jordnötter. På Restaurang- och hotellhögskolan i Grythyttan har man knaprat sig igenom 12 olika sorters jordnötter, och kan kora en tydlig vinnare. Ett omtest gav också lugnande besked kring ett tidigare mögellarm.