Staffan Müller är projektledrae för den årliga fågelräkningen i Sverige och har kontakt med tusentals fågelentusiaster över hela landet. Han är övertygad om kvaliteten på talgbolarna i år är katastrof.
- Jag föreslår att man gör sin egen dekokt istället, säger han till GP.
I Sverige importeras talgbollarna av grossister. Produktchefen för ett av dessa företag, Peter von Borstel, har också hört att årets leveranser är extra hårda men tror att kylan är anledningen till de hårda bollarna.
Ketchup är vardagsmat i de flesta svenska hem, men i kölvattnet av larmen om mögelgifter i tomatpuré har frågan fått ny aktualitet: hur ser det egentligen ut i vår ketchup? Testfakta har låtit analysera tolv populära märken i laboratorium och samtidigt genomfört ett omfattande smaktest.