Testfakta har på uppdrag av tillverkaren Evert Christoffersson AB låtit testa fem konkurrerande persienner. Testet har utvärderat parametrarna montering, demontering, förslitning, tålighet och mörkläggningsförmåga.
Samtliga persienner i testet är klassiska persienner med lameller i metall, anpassade för frihängande montering på fönstrets insida. Två av dem monteras utan så kallade sidoskenor, medan övriga levereras med sidoskenor. Alla modeller, utom SP-Fönsters persienn, har utanpåliggande draglinor och justeringsvred på persiennens sida.
Prisgenomgången inför testet visade på stora variationer mellan olika återförsäljare. Därför är cirkapriserna i testet angett i medelvärden för respektive märke.
SP Sveriges Tekniska Forskningsinstitut i Borås har utfört testet, under ledning av provningsledaren Patrik Spånglund.
? Vi har bland annat mätt lamellernas tålighet eftersom det är vanligt med bestående skador när lamellerna böjs, säger han.
Lamellerna böjdes i 90 graders vinkel över en stålstång. Två märken, Bellevue Persienne och SP-Fönster, fick inga bestående skador.
? De stack ut i testet, säger Patrik Spånglund.
Sämst värde fick Elitfönster, med en 32 graders bestående böjning efter testet.
För att testa uthålligheten hissade persiennerna upp och ner 10 000 gånger samtidigt som lamellerna vinklades i olika ytterläggen. Momentet motsvarar ungefär 13 års användning. Persiennexperten och Elitfönster klarade testet bäst och visade ingen synlig nötning. SP-Fönster fick sämst värden eftersom persiennen inte stannade kvar i upphissat läge efter testet.
Även persiennlinornas tålighet testades. Linorna drogs över en pianotråd med en motvikt på ett kilo, tills de brast. Bäst tålighet hade Elitfönster och Persiennexpertens linor som klarade 319 respektive 291 dragningar.
Mörkläggningsförmågan, huvudsyftet med en persienn, testades givetvis också. En 500 watts lampa simulerade solljus. Endast mindre skillnader uppmättes, men Elitfönster och Bellevue Persienne var bäst med inbördes jämförbara värden.
En viktig faktor för den som köper en persienn är monteringsdelen. Dessutom samlar persienner ofta damm och kan behöva nedmonteras för en effektiv rengörning. I de här momenten fick Bellevue Persienne och Elitfönster höga värden eftersom båda var enkla att montera. Bellevue Persienne krävde till exempel inga verktyg och var även klart enklast att demontera. SP-Fönster fick låga värden i båda momenten. Dessutom saknades en monteringsanvisning i förpackningen.
Högst totalbetyg i testet fick Bellevue Persienne, som för övrigt säljs till ett cirkapris som ligger 200-300 kronor lägre än konkurrenterna.
? Det är framför allt den enkla på- och avmonteringen i kombination med tåligheten som gör att Bellevue-modellen utmärker sig som testvinnare, sammanfattar Patrik Spånglund.
Entreprenören Evert Christoffersson ligger själv bakom den patenterade konstruktionen som gör att Bellevue Persienne kan monteras utan verktyg. Han har utvecklat sin uppfinning sedan början av 80-talet.
Evert Christoffersson fick sin idé när han jobbade som husförsäljare. Han såg behovet av en enkel lösning för en hängande persienn. Den skulle vara lätt att montera och att plocka ned för rengörning. Dessutom skulle den behöva vara extra tålig eftersom en frihängande persienn utsätts för betydligt högre påfrestningar än en persienn som sitter mellan fönsterglasen.
? Vi har sålt en halvmiljon persienner till kunder i Sverige, Tyskland och Danmark, säger Evert Christoffersson.
Fästena för sidoskenorna är själva innovationen som gör att man inte behöver verktyg. De går att anpassa efter olika mått. Skenornas konstruktion gör också att de regleras antingen på höger och vänster sida.
? Det är kort sagt en persienn som en person med tummen mitt i handen kan montera. Och det tar bara någon minut att plocka ned persiennen och spola den ren i duschen, säger Evert Christoffersson.
Den lägre prisbilden jämfört med konkurrenterna förklarar Evert Christoffersson med sin relativa småskalighet.
? Att bygga volym genom marknadsföring är också förenat med stora kostnader, säger han.
Kommentarer(2)
Byte av motorn tar de 1200 kr för, vilket motsvarar ett timpris på 2400 kr/tim - per man! När jag påpekade orimligheten i både arbetskostnad och startkostnad, får jag till svar att det tillämpat "gängse prislista", och att om jag inte betalar överlämnar de ärendet till inkasso.
Bra kundbemötande!?
Postat av Besviken kund kl 12/13/2011 16:59 Rapportera missbruk
ANLITA INTE PERSIENNEXPERTEN - DE ÄR RIKTIGA RÖVARE!
Persiennexperten tar ut riktiga ockerpriser!
Har köpt fyra motor och två manuella markiser av dem för flera år sedan. När jag ringde dem med anledning av att en av motormarkiserna slutat fungera, får jag beskedet att de hör av sig med datum, då de vill samla ihop ett antal kunder i Helsingborg först.
Det tog två veckor innan de "kunde" komma, då dyker två gubbar upp. De bär in en stege, den ene klättrar upp, konstaterar att motorn är kass. Den andre går ut i bilen och hämtar en ny, lämnar över till den andre, som klättrar upp och monterar dit den (instucken i ett rör, en skruv. Det tar 15 minuter från att de ringde på dörren tills de sitter i bilen.
Bra service tyckte jag - tills jag fick fakturan 4 600 kr!
De har mage att ta ut "Startkostnad" 400 kr, trots att jag ju fått vänta in lämplig dag, för dem.
Motorn tar de 3200 kr för, vilket inte är mycket att säga om, även om det är svindyrt.
Byte av motorn tar de 1200 kr för, vilk
Postat av Besviken kund kl 12/13/2011 16:56 Rapportera missbruk