Få de senaste konsumentnyheterna och testerna direkt i din mail.
Gratis!

TIPSA TESTFAKTA

Har du en nyhet? Har du blivit dåligt behandlad som konsument eller köpt dåliga produkter?
Tipsa oss här >
Innehåll
  • Startsida
  • Bil & motor
  • Elektronik
  • Föräldrar & barn
  • Hushåll
  • Kläder
  • Konsument
  • Kropp & hälsa
  • Livsmedel
  • Privatekonomi
  • Sport & fritid
  • Verktyg
  • Produktnytt
  • Arkiv
Sök på sajten
Få dagliga uppdateringar i din mobil eller dator via RSS. Gratis!
Klicka här

Vad är RSS? Läs mer

WEBBFRÅGAN

Kan du tänka dig att sälja bilen för att i stället hyra bil eller åka taxi vid behov?
Ja, varför inte, i alla fall om man verkligen sparar pengar på det.
Nej, min frihet är värd mer än pengar.

[Bild]
De här skinkorna innehåller glutamat.

Omtvistat ämne i flera skinkor

Fetma, allergier och leverskador. Trots nya forskarlarm får nästan hälften av skinkorna sin smak från tillsatt glutamat. Det visar Testfaktas analys av nio fabrikat av rökt smörgåsskinka.

I Storbritannien är det portförbjudet hos flera av de största livsmedelskedjorna och i USA skyltar restauranger med att deras mat inte innehåller ämnet. I Sverige däremot hittar man tillsatt glutamat, ofta syntetiskt framställt, i nästan varannan rökt smörgåsskinka – bland annat i skinkorna från Coop och ICA Gott Liv. Det visar den analys som Testfakta låtit laboratoriet Eurofins i Lidköping göra.
– Jag blir väldigt förvånad att Coop som säger sig ta ansvar och lyssna på konsumenterna fortfarande tillsätter glutamat. Eller ICA Gott Liv som marknadsför sig som hälsosamma. Det är närmast skandalöst, säger Bengt Ingerstam, ordförande i Sveriges konsumenter i samverkan. 
   Riskerna med smakförstärkaren glutamat har debatterats flitigt den senaste tiden. Ämnet finns naturligt i många livsmedel och precis som salt behövs det för att vissa av kroppens funktioner ska fungera ordentligt. Men flera nya forskarstudier kopplar ihop för höga doser av glutamat med risker för bland annat fosterskador, olika former av allergiska besvär, lever- och nervskador samt fetma.
– Glutamat blockerar ett av våra viktigaste mättnadshormoner i hjärnan vilket gör att vi äter mer av produkten.  Dessutom minskar glutamat kroppens egen fettförbränning, säger Charlotte Erlanson-Albertsson, professor i medicinsk och fysiologisk kemi vid Lunds universitet.
   När det gäller övriga hälsorisker bygger forskningen främst på djurförsök. Och på Livsmedelsverket anser man inte att det finns i någon anledning till nya rekommendationer eller regeländringar.
– Vi anser inte att det framkommit några vetenskapliga bevis för att glutamat skulle vara farligt för människor i de doser det handlar om. Visst kan det finnas de som är överkänsliga. Men eftersom tillverkaren måste deklarera tillsatser går det ju att undvika produkter med tillsatt glutamat, säger Nils-Erik Ilbäck, professor på toxikologiska enheten på Livsmedelsverket.
   Men det är en ståndpunkt som inte Charlotte Erlanson-Albertsson köper. – Det här går ju inte att testa på människor och därför borde Livsmedelsverket ta den forskning som gjorts på djur på allvar och använda sig av försiktighetsprincipen.
   Hon anser också att märkningen av glutamat borde bli bättre.
– Det räcker inte att det bara står E621 i innehållsdeklarationen. Vem fattar vad det betyder som inte är insatt, säger hon.
På ICA är man väl medveten om den debatt som varit kring glutamat och enligt Jenny Egeland på företagets presstjänst är man nu på väg att ta bort tillsatsen ur hela sitt charksortiment.
– Men vi gör det inte av hälsoskäl utan för att konsumenterna vill det. Enligt Livsmedelsverket är glutamat helt ofarligt. Vi måste dock först säkerställa att skinka och andra produkter inte förlorar i smak. Så någon tidsplan kan jag inte ge, säger hon.
   Även Coop har känt av konsumenttrycket.
– Det är tydligt att våra konsumenter vill ha renare produkter med färre tillsatser. Vår ambition är att nya skinkor utan tillsatt glutamat kommer att finnas i butik någon gång i mars 2009, säger Magnus Frisk, informationschef på Coop.


Hög salthalt i skinkorna
Eurofins analyserade även salt-, fett- och vattenhalten i skinkorna. Enligt livsmedelsverket är salthalten hög i en produkt om den överstiger 1,25 gram salt per hundra gram mat. De testade skinkorna har en salthalt på mellan 2,5 och 3,8 gram per hundra gram, vilket alltså är klart över Livsmedelsverkets rekommendationer.
– För skinka och andra charkuterivaror finns begränsningar i hur låga halterna kan vara med tanke på hygien och hållbarhet. Detta är en anledning till att vi inte har något saltkrav i nyckelhålet för dessa produkter. Men Livsmedelsverket vill ha en generell sänkning av saltintaget, kommenterar Irene Mattisson, nutritionist på Livsmedelsverket.





Martin Hansson
6 november 2008
TipsaTipsa en vän

Kommentarer

Postad av: Rolf Brymell , 2010-02-26 11:53:17 Anmäl
När det gäller nitritsalt i produkter, så är det bara för konsumenten att säga nej. Det går lika bra att tillsätta koksalt för smakens skull. Men då måste vi acceptera att produkten typ skinka ser helt grådaskig ut. Vi köper ju med ögat och de flesta skulle troligvis tro att det var fel på produkten.
Rolf Brymell

Postad av: /redaktionen , 2008-12-18 15:34:10 Anmäl
Svar till Micke:
Lithells har inte tillsatt något glutamat. Men skinka innehåller även glutamat naturligt och denna halt var relativt hög. Tyvärr går det inte att särskilja naturligt och tillsatt glutamat när man analyserar livsmedel.

/redaktionen

Postad av: micke , 2008-12-18 14:30:22 Anmäl
När jag tittar genom testet så ser jag att det står Relativt mycket glutamat i Lithells tunna skivor. Men jag kan inte se att det finns något uppräknat i tillsatserna.

Postad av: Paul Seugling , 2008-11-16 11:34:58 Anmäl
TACK! fÖR EN BRA ARTIKEL.
Arbetar som restauranglärare, och har påtalat en längre tid att vi måste reagera/agera mot alla dessa konstiga tillsatser i vår mat.
Det är ju solklart att INDUSTRIN inte kan tillverka sina produkter utan dessa om det ska likna livsmedel i slutänden av processen i maskiner ( horribelt).
Det handlar om information och naturligtvis har man som konsument ett ansvar också.
Vi så kallade vuxna, vad lämnar vi för värld efter oss till våra barn och barnbarn, det blir ju dom som får sopa upp efter oss.
NEJ TACK TILL GMO OCH ANDRA KONSTIGHETER I VÅR MAT.

Tack för mig,
Paul Seugling

Postad av: peter , 2008-11-09 06:53:58 Anmäl
dessutom finns det e 250 (nitrit) i de flesta korv o charkvaror detta ämne är förbjudet i barnmat å inte nyttigt för någon , misstänks orsaka cancer
källa e- nummerguiden

Skriv kommentar
Vi på Testfakta.se vill att du ska kunna tycka till om det vi skriver och läsa vad andra tycker. Huvudregeln är att bemöta alla inlägg med respekt.
Läs våra regler i sin helhet här.

Jag har läst och godkänt Testfaktas regler gällande kommentering
Användarnamn:
Lösenord:
För att kunna skriva artikelkommentarer så måste du registrera dig på sidan.

Registrera dig här

Testfakta

Testfakta.se, Döbelnsgatan 24, 113 52 Stockholm
Redaktör:
Martin Hansson 08-602 08 72
Ansvarig utgivare:
Håkan Lövström 070-77 33 999

Allt material på www.testfakta.se skyddas av upphovsrättslagen.
Citera oss gärna, men ange alltid källan. __________________________________________________________
Startsida PDF-torget Bil & motor Elektronik Föräldrar & barn Hem & hushåll Kläder Konsument Kropp & hälsa Livsmedel Privatekonomi Sport & fritid Verktyg Produktnytt Tävling

KONSUMENTRÄTT

[Bild]

Fråga juristen

På din sida. Testfaktas jurist Doris Singh (jur kand och biträdande jurist på Advokatbyrån Jörgen Hemby AB) svarar på dina konsument-
rättsliga frågor. Utvalda frågor med svar publiceras löpande på vår hemsida. Självklart är det gratis.

TESTFAKTA

Välkommen till Testfakta

Hårdfakta inför köpet. Testfakta publicerar jämförande laboratorietester och nyheter som ska underlätta för dig som konsument.

Trafikfarliga boxar

[Bild]

Billig box en trafikfara

Test av skidboxar. Snåla inte för mycket vid köpet av ny takbox. Redan vid en krock i 30 km/h splittrades fronten på den billigaste boxen från Biltema. Skidor och pjäxor flög ut som projektiler.

Klarar inte regn

[Bild]

Två overaller tålde inte regn

Test av vinteroveraller. Vattentäta vinteroveraller håller vad de lovar. Men två av de vattenavvisande modellerna klarar inte regn, visar Testfaktas laboratorietest.

Täta stövlar

[Bild]

Många stövlar håller tätt

Test av vinterstövlar. Snö och kyla, lera och vatten. En bra vintersko för barn ska klara mycket. I år håller fler stövlar tätt än i fjol, visar Testfaktas test av tio vanliga modeller.

Skydda huvudet

[Bild]

Flera skidhjälmar klarar inte skyddskraven

Test av skidhjälmar. Tre av åtta skidhjälmar lever inte upp till säkerhetskraven trots att de är skyddsklassade, visar Testfaktas test.

Startar bilen?

[Bild]

Billigt batteri tål inte kyla

Test av bilbatterier. Det är stora skillnader mellan vanliga batterier för bilar. Långt ifrån alla klarar till exempel att starta bilen en kall vintermorgon.

Ridvästar underkända

[Bild]

Hälften av västarna blev underkända

Test av ridvästar. Fem av tio säkerhetsvästar klarar inte kraven. Detta trots att västarna är CE-märkta. Det visar Testfaktas test av tio vanliga märken.

Sov gott

[Bild]

Stora skillnader i sovkomfort

Test av sängar. Ett högt pris är ingen garanti för en bra säng. Flera modeller klarar inte hoppande barn och en säng fick underkänt i hållbarhet. Testfaktas test visade också att bäddmadrassen kan dra ner komforten.

VAKNA! VAKNA!

[Bild]

Stora skillnader på espresson

Test av espressomaskiner. Trots det höga priset blir helautomatiska espressomaskiner allt mer populära. Men det är stor skillnad mellan olika modeller.

BÄSTA TABLETTEN

[Bild]

Stora skillnader i diskkraft

Test av maskindiskmedel. Den dyraste disktabletten diskar sämst, visar Testfaktas laboratorietest av sju fabrikat.

FATTIGA PÅ FISK

[Bild]

Mer panering än fisk i fiskpinnen

Test av fiskpinnar. Fiskpinnen består ofta av mer panering än fisk. Det avslöjar ett laboratorietest av åtta sorter som Testfakta har gjort.

RÄTT STÖD

[Bild]

Dyra märkesbehån håller inte måttet

Inte värd 500 kronor. En vanlig sportbehå både krymper och tappar passformen redan efter några tvättar. Det visar Testfaktas laboratorietest av nio populära sportbehåar.

VISA TÄNDERNA

[Bild]

Gör inte tänderna vitare

Kan repa tänderna Ett bländande leende med whitening-tandkräm? Nja. Faktum är att vissa vanliga tandkrämer har bättre effekt.
Teknomedia